Rootsiaeg

1645 – 1710

Rootsiaja algul (1645.a) korraldati Saaremaal ja Muhus maarevisjon, mille aruanne oli varem Rootsi kindral-kuberneri fondis EAA.1.2.947 – viimasel ajal arhiivide otsisüsteem AIS seda säilikut nimetatud fondist enam ei anna ja kuhu see on tänaseks (võimaliku fondide ümber korraldamisega) sattunud, vajab eraldi selgitamist. Igal juhul on see esimene terviklik allikas Muhu ja Saaremaa kohta, kus ka külanimed kirjas. Muhu kihelkonda on 1592.a maaraamatuga võrreldes 9. vakupiirkonnana lisandunud Tupenurme küla (Kapi eramõis oli taaniajal riigile müüdud). Endiselt puuduvad taaniajast Gans’ide perekonna valduses olnud Kansi ja ka Pädaste eramõisad ning pastoraadile kuulunud Levalõpma küla koos Männiku hajataludega (praeguse Lepiku küla territooriumil).

Sellest, kuidas kuninganna Kristiina ja De la Gardie’de aadliperekond Muhu saart rootsiaja esimesel poolel “majandasid”, võib lähemalt A. Rullingo raamatust lugeda (lk.172). Järgmiseks terviklikuks allikaks Muhu kohta on nn. De la Gardie missiiv 1674. aastast (EAA.854.2.2218), millega Magnus Gabriel de la Gardie Muhu saare oma tulevasele väimehele Otto Wilhelm Königsmarckile üle andis.

Mõlema dokumendi spetsifikatsiooni-osad on (Muhu ulatuses) koos märkuste ja lisandustega Excel’i tabelisse kantud ning “Allikate” kaustas alla laadimiseks saadaval. Kolmandana on faili lisatud leht “Kaardid”, kus toodud rootsiaja lõpust (1695-98) pärinevate üsna detailsete kaartide (nende kohta leiab andmeid tabelis “EAA.xls”) nn. eksplikatsiooni-tabelid – numbrid kaardiväljal (kui esinevad), peremeeste nimed ja adramaa suurused ning enamasti on kõigil lehtedel lisatud ka vastavate tänaste kohtade andmebaasi tabeli peavõti.

Viimane leht on eriti oluline selles mõttes, et siin tunneme reeglina ära Põhjasõja-järgse nn. Güldenstubbe protokolli katku üle elanud peremehi 1713. aastal, aga veel enam esimese adramaa-revisjoni (vt. ka selgitust “Adramaad.htm”) söötis arvestusüksuste rootsiaegseid peremehi. Lisame, et rootsiaegsed katastri-kaardid on säilinud enamuse Muhu piirkondade kohta; leidmata on vaid Võlla mõisa ümbruse (Mõegaküla, Hellama, Võlla ja Tusti külad) ning Lehtmetsa ja Lõetsa-Lalli piirkonnad.

 

(Faili-kausta “Allikad” tagasi jõudmiseks kasuta oma veebi-lehitseja back-nuppu)